Vinil Zemin Kaplamaları

Öncelikle vinil nedir bunu öğrenelim. Vinil çok çeşitli renk ve desenlerde organik yapıda olan bir bileşiktir ve aslında pvc maddesinin diğer bir adıdır. Evet vinil organik bir bileşiktir yani vinil zemin kaplamaları ile zemini kaplatılmış bir ortam zeminden kaynaklanabilecek her türlü tehlikeye karşı kapalıdır.

 

Rulo olarak üretilen bu malzemenin zemine uygulanması kolay ve kısa sürelidir. Renk ve desen çeşitliliği sayesinde mekan içi görsellik çeşitliliği sağlar görünüm itibariyle ahşaba benzese de yapı itibariyle çok farklıdır. Ahşabın kolay yıpranabilir kolay yanabilir yapıda olması birçok olumsuz sonuçlar verir ancak vinil zemin kaplamaları böyle bir durum için tedbirli bir malzemedir. Aşınmalara, darbelere, yıpranmalara, çizilmelere karşı mukavemet gösterir ahşaba göre yanma süresi daha uzundur yangının yayılmasını engelleyecek özellikleri de yapısında bulundurur.

 

Ekonomik yönden de diğer kaplama sistemlerine göre daha uygundur. Su geçirmez yapısı zemine daha uzun ömür vaat eder. Nem oluşumuna ve çürümelere mahal vermez. Sıradan plastik zemin kaplamalar gibi ışığa maruz kalma sonucu solma yapmaz uzun süreli kullanımlara uygundur. Kolay temizlenebilme özelliği vardır özel bir bakım gerektirmez. Sıradan temizlik aletleriyle bakımını ve temizliğini yapabilirsiniz. Vinil zemin kaplama sistemleri içeriğinde insan sağlığı açısından zararlı olan solvent maddesini içermez. Bu yüzden hem çevreci hem de insan sağlığı açısından koruyucudur. Geri dönüşüm özelliğine de sahip bir üründür.