Tartan Spor Zemin

Tartan zemin nedir? Tartan spor zemin sistemi granül ve polimer yapı malzemelerinden yapılmış elastik yani esnek yapıdaki bir zemin kaplama sistemidir. Kullanıldığı spor mekanları basketbol sahaları, futbol, voleybol tenis sahaları atletizm sahalarında ayrıca çocuk parkları, yürüyüş asfaltları gibi yerlerinde zeminlerinde bu ürünle kaplama işlemi yapılabilir.

 

Tartan spor zemin uygulaması yapılacak zemin asfalt, beton hangisi ise iyice temizlendikten pürüzlü kısımlar çukurlar ve çatlaklar onarıldıktan sonra yapılmalıdır. Bu sayede uzun vadeli bir kullanım söz konusun olabilir.

 

Bu sistemin uygulanış çeşitleri iki türlüdür ya önceden rulo haline getirilmiş tartan malzemesi ile zemine kaplama yapılır ya da tartan malzemesini kaplama yapılacak zemine dökerek ve sıkılaştırma işlemi yapılarak zemin kaplama işlemi yapılır.

 

Değişik kalınlıklarda ve boyutlarda olabilir ayrıca su geçirimli ya da su geçirimsiz özellikte tartan ürünleri mevcuttur.

 

Sporcu sağlığı açısından sağladığı artılar nedeniyle de spor merkezlerinde kullanımı yaygın olan tartan spor zemin kaplama sistemleri yurtiçi ve yurtdışı bütün spor merkezlerinde kullanımı yaygın olarak görülür.

 

Sporcuların düşme sonucu aldığı darbeleri esnek özellikte oluşu nedeniyle minimize eder ve yaralanmaları ya da daha büyük sonuçları engeller. Bazı spor alanlarında kullanılan kuma göre daha hijyeniktir ve kumda yapılamayacak temizlik işlemi bu zeminlerde yapılabilir ayrıca kumdaki her türlü bakteriyel oluşumu bu zemin kaplama sisteminde görülmez sistem buna engel olur.