Spor Zemin Kullanım Alanları

Spor zemin kullanım alanları sporun yapıldığı birçok alanlarıdır örneğin okul içi sahalar, spor kulüplerinin kapalı spor sahaları, belediyelerin yapmış oldukları kapalı spor alanları, basketbol kulüplerinin sahaları gibi birçok spor zemin kullanım alanları linolyum ya da pvc yapı malzemesi ile kaplanır.

 

Bu mekanlarda linolyum ya da pvc maddesinin kullanım nedenleri ise her iki ürünün de yapısı gereği sert aynı zamanda da esnek bu oluşudur peki bu iki özellik nasıl bir arada olabilir örneğin bir basketbol sahasını düşünün zemin hem basketbol topunun düzgün bir şekilde sekmesini sağlamalı hem de oyuncuların saha içi sakatlığını en aza indirgeyecek yapıda olmalıdır. Bunlar da linolyum ve pvc maddesinde bulunan özelliklerdir. Her ikisi de kolay temizlenebilir yapıda olup doğal ve antibakteriyeldir. Ayrıca bu iki zemin kaplama sistemi darbelere, çizilmelere ve aşınmalara karşıda dayanıklıdır. Uzun vadede kullanıma müsait olup fiyatları da ekonomiktir. Sıradan ahşap malzemelerde olduğu gibi kabarma ya şişme yapmaz.

 

Özellikle basketbol sahalarında kullanımı yaygın olan bu zeminler sporcuların bacaklarındaki adaleleri yormaz ve enerjilerini korumalarını sağlar.

 

Birçok çeşit ve desen seçeneği ile de spor zemin kullanım alanları ile donanmış mekanlara görsellik yönünden yardımcı olur. Ses yalıtımı ve ısı yalıtımı sayesinde de kaplama yapılan mekanda hem ses yüksekliğini en aza indirgerler hem de iç ısıyı muhafaza ederler.