Poliüretan Kaplamalar

Poliüretan kaplamalar nedir? İçeriğinde poliüretan malzemesi esaslı aynı zamanda solventli ya da solventsiz olma özelliğine göre ultraviyole direncine sahip sıvı halde bir malzemedir ancak birkaç işlemden geçerek zemin kaplamada ya da başka işlerde kullanıma hazır hale getirilir.

 

Poliüretan kaplamalar genel itibariyle mezbaha, uçak hangarları, gıda endüstri firmaları, hastaneler gibi yerlerde zemin kaplaması olarak yapılır. Bunun nedeni bu mekanlarda mekanik ve kimyasallara karşı direnç gösterecek bir malzeme bulunması gerekir bu direnç malzemesi de poliüretanda bulunan bir özelliktir. Elastikiyet yani esneklik özelliğine sahip darbelere karşı dirençli bir üründür. Ayrıca saydığımız endüstri alanlarında bir başka kullanım amacı da temizlik ve hijyen konusunda sağladığı kolaylıklardır. Uzun ömürlü bir kullanım sağlaması da bu çeşit endüstrilerde kullanım amaçlarındandır.

 

Bu gibi endüstrilerin yanı sıra ofislerde de sağladığı renk ve desene çeşitliliği sayesinde görsellik sağlamak amaçlı kullanılır. Bu ürünün bir eki yoktur bu yüzden uygulanması kolaydır. Kimyasal maddelere karşı da içeriği sayesinde dirençli bir ürün olup kimya endüstrisi firmalarının fabrikalarında zemin kaplaması için aradıkları bir üründür.

 

Poliüretan kaplamalar sıvı geçirmez bu sayede zeminde çatlaklar ya da nem oluşmaz bunu engeller. Daha önce de dediğimiz gibi renk çeşitliliği çoktur bir sistem sayesinde her zaman farklı bir renk türü ayarlamamız mümkün oluyor böylece mekanların iç ve dış yüzeyleri görsellikleriyle ilgi çekici bir hale dönüşüyor.