Linolyum Spor Zeminleri

Linolyum her türlü zemin kaplama işinde son derece başarılı bir ürün çeşidi olup kullanımı dünya genelinde çok yaygın olan bir zemin kaplama sistemidir. Linolyum spor zeminleri kullanılan mekanlar basketbol, futbol, voleybol sahaları tenis kortları gibi yerlerde kullanılır.

 

Linolyum çok çeşitli özellikleri bünyesinde barındıran bir üründür ama en önemli özelliği belki de esnek yapıda oluşudur bu yüzden spor salonlarında kullanımı yaygındır. Elastik oluşunun yanı sıra darbelere ve kimyasallara karşı dirençli, uzun vadede kullanıma uygun, yıpranma, aşınma, çizilme gibi sorunlarla karşılaştırmayan, ısı ve ses yalıtımı yapma özelliklerine sahip, yangının kısa sürede yayılmasını engelleyecek özellikte tek katmanlı homojen bir üründür.

 

Linolyum spor zeminleri birçok özelliği sayesinde insana ve doğaya çok çeşitli yardımları olur. Antibakteriyel ve doğal yapıda oluşu bunu destekler niteliktedir. Bakteri oluşumunu engellemesi sayesinde insanların çeşitli hastalıklara maruz kalması önlenir.

 

En önemli özelliğinin belki de elastik yapıda oluşudur demiştik bu elastikiyet özelliğinin de spor yapılan mekanlarda zemin kaplama sisteminde kullanım sebeplerinden biri olduğunu söylemiştik. Esnek yapıda olan bu malzeme oyuncuların saha içi yaralanmalarını en aza indirger adale ve kas yırtılmalarını engelleyerek oyuncuların sağlıklı bir spor yapmalarına yardımcı olur. Linolyum spor zeminleri profesyonel basketbol liglerindeki zemin kaplaması sayesinde birçok oyuncunun kısa sürede sakatlanmasına düşme sonucu iş kazalarına engel olur bu özelliği nedeniyle de spora katkıda bulunmaktadır.